Německý ovčák

Jak je patrno z názvu, plemeno pochází z Německa. Za první světové války byli nasazováni Červeným křížem k vyhledávání zraněných vojáků, přenášeli vybavení první pomoci, byli posly i hlídači muničních skladů.

Němečtí ovčáci jsou aktivní, inteligentní a učenliví psi, odvážní a vytrvalí. Je potřeba jim dopřát správný výcvik a dostatek pohybu. Uplatňují se díky své oddanosti a věrnosti člověku jako psi rodinní, pracovní, záchranáři i psi – pomocníci pro zdravotně postižené.

Typický je pevně stavěný pes s protáhlým tělem, důstojným trojúhelníkovým obličejem a vztyčenýma ušima. Oči mandlovitého tvaru, obvykle tmavé barvy vyzařující sebejistý a rozumný výraz. Srst je krátká, hustá, pouze na krku a zadních stranách končetin může být delší. Zbarvení bývá černé, s pravidelnými hnědými, žlutými až světle šedými znaky. Průměrná výška v kohoutku u psa je 60-65 cm, u fenky 55-60cm. Váha se pohybuje v rozmezí 28-37 kg.

Německý ovčák


V České republice je platný standard FCI (Federation Cynologie International). Německý ovčák je zařazen pod číslem 166 v I. skupině plemen ovčáckých, pasteveckých a honáckých.